Z okazji Dnia Kobiet, Amazon postanowił wesprzeć najmłodsze polskie kobiety w budowaniu ich siły, poczucia własnej wartości i przekonania, że mają sprawczość, żeby spełniać swoje marzenia. Aby tak się stało, czasami potrzebna jest zaledwie odrobina inspiracji, która, jak się okazuje, nie zawsze i nie dla wszystkich jest na wyciągnięcie ręki. Aby zapewnić dziewczynkom narzędzie do samorozwoju, odkrywania własnych pasji i talentów, Amazon przekazał roczne prenumeraty wyjątkowego magazynu „Kosmos dla dziewczynek” 140 placówkom zlokalizowanym w sąsiedztwie swoich centrów logistycznych. Już od marca, w wybranych bibliotekach, STEM Kindlotekach, świetlicach środowiskowych i domach dziecka, dziewczynki będą mogły sięgnąć po lekturę, która zapewnia nie tylko kreatywnie spędzony czas, ale przede wszystkim wzmacnia przekonanie, że bycie dziewczynką jest wspaniałą przygodą, pełną nieograniczonych możliwości samorozwoju.

W akcję zaangażowali się pracownicy Amazon, którzy znając najlepiej swoje lokalne społeczności, wskazali placówki najbardziej potrzebujące wsparcia.

- Tak, jak na co dzień głośno mówimy o inspirujących sukcesach liderek czy inżynierek w Amazon, tak równie ważne jest dla nas wsparcie młodych kobiet i dziewczynek w Polsce, aby te bez skrępowania mogły poszerzać swoje umiejętności, również w dyscyplinach tradycyjnie postrzeganych jako męskie. Dzięki naszym działaniom dotrzemy do dziewcząt, które znajdują się w nieuprzywilejowanej sytuacji. Pomożemy im zmienić perspektywę postrzegania samych siebie i rozwijać swoje pasje. Postanowiliśmy wesprzeć program Perspektyw oraz ufundować roczne prenumeraty „Kosmosu Dla Dziewczynek”, bo wiemy, jak istotnym w procesie rozwoju społecznego jest równy dostęp nie tylko do wiedzy, ale również do fajnych wzorców i inspiracji – mówi Blanka Fijołek, Community Engagement Manager w Amazon.

- Chcemy, aby „Kosmos dla dziewczynek” docierał do jak największej liczby dziewczynek. Nasz magazyn jest nie tylko lubiany przez dzieci, ale przede wszystkim jest świetnym narzędziem do edukacji i wzmacniania. Jako Fundacja Kosmos dla Dziewczynek ciągle szukamy nowych możliwości, by realnie pomagać. Dlatego prowadzimy program, w ramach którego łączymy firmy, które chciałyby wesprzeć dziewczynki, które tego wzmocnienia mogą szczególnie potrzebować, z placówkami, w których one bywają. „Kosmosy” także się nie przedawniają, dlatego na pewno przydadzą się w bibliotekach czy rodzinnych domach dziecka. Przez lata dziewczynki będą mogły czytać te mądre i życiowe treści jak na przykład, co zrobić, gdy jest się wykluczonym z paczki znajomych lub jak zareagować na niemiły komentarz w internecie. Wsparcie Amazona jest wyjątkowo lokalne, pracownicy sami mogli zgłaszać takie placówki, co jest dla nas bardzo ważne i cieszymy się, że dziewczynki z mniejszych miejscowości będą mogły korzystać ze wsparcia całego „Kosmosu” – mówi Julia Mardeusz, Managerka Komunikacji Fundacja Kosmos dla Dziewczynek.

Amazon nie zapomniał również o nieco starszych dziewczynach i we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy, wesprze 25 licealistek w realizacji ich marzeń o karierze inżynierek, czy programistek. Dziewczęta wezmą udział w największym w Europie, inspiracyjnym obozie technologicznym dla dziewczyn – Women in Tech Camp. Uczestniczki będą miały okazję spotkać się ze wspaniałymi mentorkami, które na co dzień pracują w największych firmach technologicznych na świecie. Dla wielu z nich, to być może milowy krok na drodze do profesjonalnej kariery i rozwoju zawodowego w branży technologicznej.

- Warto działać na jak najwcześniejszym etapie - tak aby więcej dziewczyn ostatecznie wybierało kierunki techniczne i ścisłe. To wielka szansa dla nich, ale też wieka szansa dla nas - na sensowny rozwój naszego kraju, Europy i świata. Taki obóz to szansa dla dziewczyn z liceów i techników aby rozwinąć swoje zainteresowania w stronę STEM i dać sobie szansę na karierę w tym kierunku – dodaje dr Bianka Siwińska, CEO Perspektywy Women in Tech.

* https://kobieta.interia.pl/dziecko/news-jak-ksztaltowac-odpornosc-psychiczna-u-dzieci,nId,3127669