Celem program STEM Kindloteka jest umożliwianie zdobywania kompetencji przyszłości oraz edukowanie uczniów i nauczycieli według modelu STEM, czyli Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria) i Math (matematyka). Specjalnie zaaranżowane przestrzenie umożliwią min. czytanie, majsterkowanie czy zdobywanie umiejętności programistyczno – robotycznych. Do końca 2020 roku Amazon otworzy w Polsce 35 takich punktów w szkołach, centrach kultury i bibliotekach zlokalizowanych w sąsiedztwie centrów logistycznych firmy.

Holistyczne podejście do procesu nauczania, jakim jest nauka STEM to jeden z priorytetów Amazon. Jako pracodawca i inwestor chcemy wspierać lokalną społeczność wokół naszych centrów logistycznych – mówi Blanka Fijołek, CEE PR & Community Manager w Amazon. – Udział w zajęciach realizowanych w STEM Kindlotekach umożliwi dzieciom zdobywanie wiedzy i rozwijanie kompetencji przyszłości w kreatywny i przystępny sposób. Cieszymy się, że razem z Cyfrowym Dialogiem możemy kreować urozmaicone i wyjątkowe doświadczenia edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli.

Zobacz także jak powstają Kindloteki STEM!

Jak powstają STEM Kindloteki?

Edukacyjni odkrywcy

W ramach programu STEM Kindloteka Amazon organizuje również różnorodne lekcje i warsztaty online. Tegoroczna edycja programu będzie obejmowała cykl zajęć edukacyjnych online zarówno na nauczycieli, jak i uczniów. Edukatorzy dowiedzą się m.in. jak wykorzystać metodę SCRUM oraz nowe technologie w nauce, a najmłodsi poznają przydatne aplikacje przyrodnicze i odkryją kosmiczne ciekawostki. Dostępne będą również lekcje skierowane do młodzieży z podstaw programowania, które poprowadzą eksperci Amazon Web Services (platforma oferująca usługi w modelu cloud).

Pełna lista zajęć dostępna jest tutaj. Aby wziąć udział w zajęciach wystarczy wybrać interesujące nas warsztaty online i dołączyć do spotkania konkretnego dnia, o danej godzinie. Zobacz także nagrania z zajęć STEM Kindloteka Online tutaj.

Nauka nie tylko dla uczniów

Amazon wraz ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog organizuje także warsztaty dla nauczycieli, aby wspierać ich w nauce zdalnej i przygotować do nowej formy edukacji. Pierwsze spotkania, w zakresie korzystania z narzędzi do nauki online odbyły się we Wrocławiu. Wzięło w nich udział ok. 70 pracowników wrocławskich szkół. Przygotowanie kadry nauczycielskiej do pracy zdalnej z uczniami pozwoli edukatorom dowiedzieć się i doświadczyć, jak pracować z klasą w modelu online lub hybrydowym (łączącym zajęcia w trybie stacjonarnym i zdalnym), w jaki sposób identyfikować potrzeby uczniów oraz jak planować ścieżki nauczania zdalnego.