Raz w tygodniu od 80 do 100 pracowników Amazon opuszcza swoje stanowiska pracy. Księgowi, graficy, inżynierowie oprogramowania i kilkudziesięciu innych pracowników z różnych działów – wszyscy zbierają się w jednym z budynków na Kampusie Seattle, aby ćwiczyć granie klasycznych kompozycji.

Orkiestrą zarządza Hsing-Hui Hsu, inżynierka oprogramowania, która ukończyła Rice University z dyplomem z zakresu muzyki.

– Każda osoba, która przyszła na próbę, po prostu chce tworzyć muzykę – wyjaśnia Lauren Yu, inżynierka rozwoju oprogramowania i altowiolistka. – To ludzie, którzy nie grali na żadnych instrumentach od pięciu, dziesięciu, może nawet piętnastu lat. I nie sądzili, że kiedykolwiek ponownie zagrają.

– Przyszło tutaj naprawdę wiele osób, było dużo emocji – opisuje próbę Beau Buchanan, muzyk i opiekun techniczny klienta. – Niektórzy się wzruszyli, mówili „dziękuję”. Myśleli, że już na zawsze stracili kontakt z muzyką, wiedzieli, że czegoś im brakowało – teraz to właśnie znaleźli.

Orkiestra Symfoniczna Amazon jest jedną z największych firmowych orkiestr w Stanach Zjednoczonych, w której mile widziani są muzycy z każdego działu – nie przeprowadza się tutaj rozmów kwalifikacyjnych, gdyż nikomu nie odmawiamy możliwości dołączenia do nas.

Zdjęcia instrumentów muzycznych obok siebie. Po lewej flecistka trzyma instrument. Po prawej pokazano fagot.
Fotograf: JORDAN STEAD

– Nasza dyrektorka muzyczna nazywa nas najbardziej osobliwą orkiestrą świata – śmieje się Christina Oaks, rekruterka w dziale reklamy. Od siedmiu lat nie miała okazji do regularnego grania na flecie. – Pamiętam, że podczas pierwszej próby robiłam zdjęcia i koniecznie musiałam się podzielić nimi z moją rodziną i wszystkimi znajomymi. Byłam po prostu naprawdę szczęśliwa, że mogłam ponownie stać się częścią muzycznej społeczności.

Orkiestra powstała w 2017 roku po rozesłaniu wiadomości e-mail do wszystkich pracowników Amazon, zatytułowanej: „poszukujemy fanów muzyki klasycznej”. Na pierwszy koncert przyszło około 500 ludzi. Dzisiaj Orkiestra Symfoniczna Amazon występuje kilka razy do roku.

Ostatni świąteczny występ był jednocześnie okazją do zebrania funduszy dla Mary’s Place – organizacji non-profit w Seattle, która prowadzi schroniska dla bezdomnych kobiet, dzieci oraz całych rodzin. Podczas koncertu zebrano ponad 40 tysięcy dolarów – ale to nie koniec. W piątek 22 listopada orkiestra zagra jeszcze jeden koncert na rzecz Mary’s Place.

– Spotykamy się i rozwiązujemy problemy. Jeśli słyszymy, że coś trzeba usprawnić, współpracujemy, aby to poprawić – mówi Oaks. – W mojej codziennej pracy w Amazon często działamy razem na rzecz naszych klientów końcowych, aby mogli korzystać z najlepszych produktów czy usług. Jako orkiestra mamy ten sam cel.

– Tutaj to poczucie, że należysz do społeczności, że każdy wspiera każdego, jest naprawdę niesamowite – dodaje Buchanan, jeden z założycieli orkiestry. – Nie da się o tym mówić spokojnie, bez emocji.