Amazon nieustannie wprowadza nowe rozwiązania, mające na celu jak najlepiej wspierać pracowników, klientów i lokalne społeczności. Po ogłoszeniu pandemii COVID-19, wielu utalentowanych inżynierów z Amazon połączyło siły, aby chronić bezpieczeństwo i zdrowie pracowników dostarczających klientom niezbędne produkty. Przeprojektowano stanowiska pracy, wdrożono nowe procesy w centrach logistycznych oraz innowacje pozwalające utrzymać zalecany dystans. Najnowsze rozwiązanie w swojej wstępnej wersji analizuje w czasie rzeczywistym obraz z kamer zainstalowanych w obiektach, wykorzystując do tego technologię sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Umożliwia to menedżerom danych lokalizacji zidentyfikować obszary o dużym natężeniu ruchu i wdrożyć dodatkowe środki w celu zwiększenia dystansu społecznego.

Innowatorzy w Amazon dostrzegli także okazję do dalszego rozwoju technologii. Zachowanie bezpiecznej odległości nie zawsze jest instynktowne, więc postanowiono wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość, aby stworzyć narzędzie podobne do magicznego lustra, które pomoże pracownikom zwizualizować sobie odpowiedni dystans. Punktem wyjścia do prac nad rozwiązaniem była koncepcja wizualnej informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym. Inspiracją dla tej technologii był system wyświetlania prędkości na podstawie pomiaru z radaru. Rozwiązanie informuje pracowników o odległości, jaką powinni zachować, wykorzystując do tego 50-calowy monitor, kamerę i lokalne urządzenie obliczeniowe. Wdrożona innowacja odróżnia ludzi od otoczenia, wykorzystując do tego modele uczenia maszynowego. W połączeniu z czujnikami głębokości dokonuje dokładnego pomiaru odległości pomiędzy pracownikami.

Amazon wprowadza technologię monitorującą bezpieczny dystans między pracownikami

Gdy pracownicy przechodzą obok kamery, na monitorze wyświetlany jest obraz na żywo ze specjalną nakładką graficzną, pokazującą, czy znajdują się oni w odległości 2 metrów od siebie. Osoby zachowujące bezpieczny dystans wyróżniane są zielonymi okręgami, a osoby znajdujące się bliżej siebie – czerwonymi. Wskaźniki ekranowe mają przypominać o odpowiedniej odległości i zachęcać pracowników do jej zachowania. Urządzenie wymaga tylko standardowego gniazdka elektrycznego, więc można je szybko zainstalować przy wejściach do budynków i w innych obszarach o dobrej widoczności.

Technologia ta została już zainstalowana i działa w kilku lokalizacjach Amazon. Dzięki niej menedżerowie obiektów mogą zidentyfikować obszary o dużym natężeniu ruchu i zastosować dodatkowe środki w celu zwiększenia dystansu między osobami. Zarówno dane, jak i nagrania nie są nigdzie przechowywane. Celem wprowadzenia tego rozwiązania jest tylko i wyłącznie pomoc pracownikom w utrzymywaniu dystansu społecznego.

Pracownicy cenią sobie rozwiązanie za informacje wyświetlane na bieżąco, a menedżerowie z zadowoleniem przyjmują wprowadzenie kolejnego środka bezpieczeństwa. Na podstawie dotychczasowych pozytywnych opinii pracowników, Amazon planuje wdrożenie setki tego typu urządzeń w ciągu najbliższych kilku tygodni w swoich lokalizacjach. Rozpoczęliśmy również proces udostępniania tej technologii na zasadach open source, dzięki czemu każdy będzie mógł z niej skorzystać.

Rozwiązanie jest jednym z wielu pomysłów, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W Amazon nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, więc wprowadzamy kolejne innowacje, aby zapewnić im bezpieczeństwo.