Keep calm” – to nazwa nowej umiejętności asystenta głosowego, która została wynaleziona przez młode osoby odbywające praktyki w ramach programu Amazon Future Engineer. Dzięki swojemu pomysłowi, który promuje pozytywne podejście do świata, medytację i uważność, Hoden Abdi-Yusuf, Damon Hines, Karina Patel i Almitra Dabholkar wygrali hackathon.

Inspiracją dla pomysłu była partnerska organizacja non-profit, która wspierała praktykantów – Boys and Girls Club of America (BGCA) czyli Klub Chłopców i Dziewcząt Ameryki z siedzibą w Bellevue (Waszyngton). Organizacja przede wszystkim wspiera uczniów z mniej uprzywilejowanych i niedostatecznie reprezentowanych społeczności, pomagając im w osiągnięciu ich pełnego potencjału jako „produktywnych, troskliwych i odpowiedzialnych obywateli”.

Wiele młodych osób, które do nas przychodzą, nie chce potem wracać do swoich domów – mówi Masao Yamada z klubowego centrum dla nastolatków. – Alexa nie będzie ich jakkolwiek osądzała czy patrzyła na nich przez pryzmat jakichkolwiek stereotypów. To oznacza, że wykorzystując jej możliwości, mogą spokojnie i swobodnie ćwiczyć, nie czując żadnego dyskomfortu.

Yamada był także jednym z sędziów oceniających pracę uczestników hackathonu. Gdy zobaczył propozycję Hodena Abdi-Yusufa i jego zespołu, uświadomił sobie, że jego uczniowie mogą rzeczywiście odnieść korzyści z rozmów z Alexą, która pomoże im w rozwijaniu swojego podejścia do świata w ramach idei „mindfulness”. Dorosła osoba, opiekująca się umysłowym rozwojem nastolatka, mogłaby go nieświadomie oceniać przez pryzmat swoich stereotypów lub wywoływać nieporozumienia.

Yamada zaprosił zespół stażystów Amazon Future Engineer do przetestowania ich pomysłu w centrum. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę.

Zespół młodych ludzi był podekscytowany pozytywnymi opiniami na temat ich wynalazku, które usłyszeli m.in. od swoich kolegów z programu, pracowników Amazon oraz centrum dla nastolatków. Pracując nad rozwojem nowej umiejętności Alexy i jej zgodnością z wszelkimi standardami, upewniali się, że ich pomysł rzeczywiście będzie w stanie pomóc nie tylko nastolatkom z BGCA, ale również ludziom z całego świata.

„Keep calm” to umiejętność, dzięki której można wykonywać ćwiczenia związane z głębokim oddychaniem, rozciąganiem, autorefleksją oraz pozytywnymi afirmacjami w świecie pełnym nieustannego – czasami negatywnego – hałasu.

Dzięki temu można się otworzyć na świat, wydostać się z ograniczonej przestrzeni w umyśle i przede wszystkim zyskać nowe narzędzia do radzenia sobie z niepokojem, stresem, czy jakimikolwiek innymi problemami – wyjaśnia Abdi-Yusuf.

Aby skorzystać z umiejętności „Keep Calm”, należy ją uruchomić z poziomu Alexa Skills Store, a następnie powiedzieć: „Alexa, open the Keep Calm skill”.

Amazon Future Engineer to czteroczęściowy program wspierający rozwój od dzieciństwa do kariery, którego celem jest zwiększenie dostępu do edukacji informatycznej dla studentów z niedostatecznie reprezentowanych społeczności.