71 proc. osób czytających minimum raz w tygodniu twierdzi, że są szczęśliwi – w porównaniu z 55 proc. czytelnikami, którzy po książki sięgają rzadziej. To może wynikać m.in. z uczucia odprężenia czy innych pozytywnych efektów, które daje obcowanie z książkami. Dzięki temu ci, którzy regularnie odwiedzają inne światy, mogą rzeczywiście czuć się radośniejsi w porównaniu do osób, które robią to incydentalnie lub w ogóle.

Częste czytanie zwiększa poziom szczęścia


Czytanie od dawna było sposobem na ucieczkę w inny świat lub nauczenie się czegoś nowego. W obliczu rosnącej liczby zewnętrznych bodźców, wielu z nas chce się zanurzyć w świecie książki, bez rozpraszania się kolejnymi powiadomieniami z telefonu, serwisów społecznościowych czy innymi rzeczami, które skutecznie odwrócą naszą uwagę od ciekawej lektury. Jak wynika z badania, prawie połowa respondentów z całego świata (45 proc.) w ubiegłym roku stawiała sobie za cel przeczytanie większej liczby książek.

Natura internetu, który zawsze jest „online” w połączeniu z lękiem FOMO (ang. Fear of Missing Out), ciągłym strumieniem powiadomień, presją przeczytania wszystkich wiadomości w skrzynce odbiorczej – to wszystko może nie tylko być stresujące i przytłaczające, ale również utrudnia znalezienie dodatkowego czasu na sięgnięcie po lekturę.

Dla wielu osób czytanie książek jest podstawową formą dbania o siebie. Respondentom dość często zdarza się porzucić plany towarzyskie lub dodatkowe zajęcia, ponieważ priorytetem dla nich jest spędzenie „ich własnego czasu” z książką. Aż ponad 70 proc. uczestników badania na całym świecie przyznaje, że odłożyło na później pewne działania lub całkowicie z nich zrezygnowało na rzecz lektury.

W niektórych regionach dla wielu osób czytanie będzie ważniejsze niż sen czy schudnięcie

  • W takich krajach jak Brazylia, Indie, Włochy, Japonia i Meksyk, większość respondentów wolałaby przeczytać kolejną stronę książki niż pospać nieco dłużej.
  • Z kolei w Brazylii, Chinach, Indiach czy Meksyku w 2019 roku ankietowani częściej jako cel stawiali sobie przeczytanie większej liczby książek niż schudnięcie.

Czytelnicy wykorzystują książki do prowadzenia ciekawych konwersacji i nawiązywania bliższych relacji z innymi.


Każdy mól książkowy zgodzi się, że nawiązanie do dobrej książki w rozmowie pomogło mu w budowaniu relacji. Ponad 80 proc. osób przyznało, że czytanie książek przyczyniło się do poprawy ich relacji z innymi osobami, a 81 proc. twierdzi, że chętnie przedyskutuje z innymi przynajmniej jeden temat związany z lekturą.

Nawet celebryci chętnie partycypują w tej kulturze. Wśród wielu klubów książkowych, które skupiają wokół siebie zaangażowaną społeczność i zachęcają do prowadzenia przemyślanych dyskusji, napędzanych przez wspólne lektury, istnieją grupy założone przez gwiazdy takie jak „Our Shared Shelf” Emmy Watson oraz „Hello Sunshine” Reese Witherspoon. Około 45 proc. uczestników badania uznało, że czytanie dostarcza im wiele ważnych tematów, które mogą przedyskutować z innymi. Jednocześnie, wbrew powszechnemu przekonaniu, ponad 60 proc. badanych wolałoby porozmawiać o najnowszej lekturze w klubie książkowym niż pić wino na spotkaniu towarzyskim.

Czytanie może być przyczynkiem do romantyzmu


Ponad 65 proc. ludzi na całym świecie zgadza się, że czytanie pobudza romantyczne uczucia. 41 proc. badanych globalnie par stwierdziło, że rozmawianie o książkach było jednym z czynników, które sprawiły, że zakochali się w swojej drugiej połówce.

Wierzcie lub nie, ale niektórzy przywiązują naprawdę sporą wagę do czytania. Na całym świecie prawie jedna trzecia (30 proc.) czytelników będących w związku małżeńskim lub partnerskim stwierdziła, że mogliby zakwestionować sens bycia razem w zależności od tego, jakie książki czyta ich partner. Co więcej, niemal tyle samo osób (29 proc.) miałoby wątpliwości co do ich związku, gdyby druga połówka nie czytała w ogóle.

Gdy relacja przeżywa trudności, co trzeci badany zwraca się do książek, aby znaleźć tam rozwiązania problemów. Ale literatura pomaga nie tylko w niekomfortowych sytuacjach – 40 proc. czytelników będących w związkach twierdzi, że „romansidła” pomogły im w wzbogaceniu ich relacji z drugą połówką. Czyli rzeczywiście odpowiedzi często się kryją w lekturach!

Czytanie może mieć naprawdę silny wpływ na życie klientów. Chcemy więc, aby każdemu było łatwo zabrać ze sobą swoją historię, niezależnie od tego, gdzie się wybierają. Czytanie na Kindle umożliwia pełne „wyłączenie się” ze świata bez rozpraszaczy, które mogłyby przeszkodzić w lekturze. W ten sposób w każdym momencie, niezależnie od tego, w jakim miejscu na świecie się aktualnie znajdujesz, możesz zanurzyć się w świecie danej książki. To szczególnie ważne dla 34 proc. badanych z całego świata, którzy twierdzą, że czytają, aby uciec od cyfrowych rozpraszaczy.

Poznaj nasze flagowe urządzenia Kindle:

  • Kindle Paperwhite to ulubieniec fanów z eleganckim wyświetlaczem z przodu i wodoodporną powłoką – już nie musisz się martwić o zachlapanie czy przypadkową kąpiel czytnika w basenie.
  • Kindle Oasis posiada w swojej ofercie nasz największy wyświetlacz o najwyższej rozdzielczości oraz poręczną konstrukcję zapewniającą wygodne czytanie przez wiele dni.

Nabycie urządzeń Kindle wiąże się z natychmiastowym dostępem do sklepu Kindle, w którym znajduje się najbogatszy na świecie wybór treści – dzięki czemu ciekawe książki są zawsze w zasięgu ręki.

Dbamy o miłośników książek na całym świecie – chcemy, aby mieli pełen dostęp nie tylko do dobrych książek, ale do całego wachlarza korzyści, które płyną z ich lektury: świetnego samopoczucia, wzmacniania relacji z innymi ludźmi i innych.

Metodologia badania

Badanie objęło 27 305 osób powyżej 18 roku życia w Stanach Zjednoczonych (2 004), Kanadzie (2 088), Meksyku (2 125), Brazylii (2 067), Niemczech (2 038), Zjednoczonym Królestwie (2 172), Hiszpanii (2 062), Francji (2 164), Włoszech (2 132), Australii (2 161), Indiach (2 014), Chinach (2 182) i Japonii (2 096). Badanie przeprowadzono w dwóch fazach: i) osoby ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Japonii przebadano online w dniach 16-23 października 2018 roku, ii) osoby z Kanady, Meksyku, Brazylii, Zjednoczonego Królestwa, Hiszpanii, Francji, Włoch, Australii, Indii oraz Chin przebadano online w dniach 16-24 stycznia 2019 roku. Margines błędu badania wynosi +/- 0,6 proc.

Wyniki każdej poszczególnej próby są zależne od zróżnicowania próby badawczej. Skala zróżnicowania jest mierzalna, a wpływ ma na nią liczba rozmów oraz dokładność procentowa, w jakiej wyrażone są wyniki.