Z zadowoleniem przyjęliśmy odważny krok Mercedes-Benz, jakim jest dołączenie do Deklaracji Klimatycznej i zobowiązanie się do podjęcia ambitnych działań, które przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Jeśli chcemy zdekarbonizować sektor transportowy i zwalczyć kryzys klimatyczny potrzebujemy ducha innowacyjności oraz partnerstwa z Mercedes-Benz i z innymi producentami samochodów – powiedział Jeff Bezos, założyciel i CEO Amazon Zamówienie 1 800 samochodów dostawczych jest kolejnym krokiem w budowaniu najbardziej neutralnej dla środowiska floty transportowej na świecie. Niezwłocznie podejmujemy wszelkie działania, które spowodują, że jeszcze w tym roku te auta wyjadą na drogi.

Amazon adds more than 1,800 electric vehicles to its delivery fleet in Europe
Fotograf: Jan Sassmannshausen

W Mercedes-Benz postawiliśmy sobie ambitny cel, jakim jest zadbanie o to, aby transformacja transportu stała się sukcesem. Poprzez przyłączenie się do Deklaracji Klimatycznej chcemy konsekwentnie dążyć do bezemisyjnej mobilności i zrównoważonej produkcji aut – powiedział Ola Källenius, Prezes Daimler AG i Mercedes-Benz AG – Wspólnie z Amazon, Global Optimism i innymi sygnatariuszami zobowiązaliśmy się do osiągnięcia zeroemisyjności netto do roku 2040 – dziesięć lat przed datą uzgodnioną w Porozumieniu Paryskim. Cieszę się, że ten krok pozwoli nam dynamiczniej dążyć do realizacji naszych celów na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Mercedes-Benz to najnowszy sygnatariusz, który dołączył do Deklaracji Klimatycznej i w ramach tego zobowiązania podwoi wysiłki mające na celu zrealizowanie strategii “Ambition2039”. Jest to strategia, która ma na celu dekarbonizację w obszarze mobilności poprzez wyeliminowanie dwutlenku węgla z całego łańcucha – od etapu tworzenia produktu do sieci dostawców, od własnych procesów produkcyjnych po elektryfikację produktów i nie tylko. Ponadto, także pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych na etapie użytkowania pojazdów elektrycznych. Poprzez zobowiązanie do stworzenia zeroemisyjnej floty nowych samochodów w niecałe 20 lat, Mercedes-Benz podejmuje istotny krok w procesie spowolnienia zmian klimatycznych. Spółka już dziś może pochwalić się osiągnięciami w tym obszarze: do końca roku w swojej ofercie będzie mieć pięć całkowicie elektrycznych modeli i ponad 20 hybryd typu plug-in. Sygnatariusze Deklaracji Klimatycznej mogą także dzielić się dostępem do technologii, dobrymi praktykami i innowacjami w łańcuchu dostaw. Mogą również wspólnie inwestować w nowe technologie i przyszłościowe rozwiązania.

Już w tym roku partnerzy programu Amazon Delivery Service Partners będą mogli korzystać z nowej floty zeroemisyjnych samochodów przy realizacji dostaw dla europejskich klientów, zaoszczędzając w ten sposób tysiące ton dwutlenku węgla. Jest to jak dotąd największe zamówienie na samochody elektryczne realizowane przez Mercedes-Benz Vans i czyni z Amazon największego na świecie partnera producenta aut w obszarze zrównoważonego transportu. Zamówienie obejmuje ponad 1 200 samochodów eSprinter. Jest to najnowszy elektryczny model dostawczy Mercedes-Benz i następca mniejszego eVito, który jest pierwszym zeroemisyjnym pojazdem, jaki został stworzony przez niemieckiego producenta. eSprinter wyposażony został w najnowocześniejsze rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, w tym elektryczny hamulec postojowy, aktywny asystent hamowania, kamerę cofania, asystent martwego pola i wiele innych. Mercedes-Benz dostarczy także 600 samochodów eVito – w ten sposób możliwość realizowania zeroemisyjnych dostaw zyskają także partnerzy Delivery Service Partners działający w regionach, gdzie lepiej sprawdzają się mniejsze pojazdy.

Amazon Adds More Than 1,800 Electric Vehicles to its Delivery Fleet in Europe
Fotograf: Jan Sassmannshausen

Bardzo się cieszę, że poszerzamy naszą wieloletnią współpracę z Amazon i razem pracujemy nad przyszłością transportu elektrycznego, zasilanego bateriami – powiedział Marcus Breitschwerdt, Prezes Mercedes-Benz VansW swoim portfolio elektrycznych pojazdów posiadamy eVito i eSprinter, które dzięki swojemu wyposażeniu oraz zasięgowi znakomicie wpisują się w potrzeby kurierów czy dostawców paczek i przesyłek ekspresowych, realizujących dostawy do domów klientów. Są one dowodem na to, że można z sukcesem realizować zeroemisyjne dostawy na poziomie lokalnym, nie zaniedbując jednocześnie osiągów, wygody czy dbania o niskie koszty eksploatacyjne.

Inwestycja Amazon to silny i konkretny znak zaangażowania firmy oraz dostosowania się do priorytetów UE – powiedział Fabio Massimo Castaldo, wiceprzewodniczący Parlamentu EuropejskiegoAmazon nadal przyczynia się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, wspiera innowacje technologiczne oraz tworzy prężne i trwałe miejsca pracy w Europie. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości inne korporacje pójdą za przykładem Amazon.

Amazon zobowiązał się również do zasilania swojej rosnącej floty pojazdów elektrycznych energią odnawialną. W ramach Deklaracji Klimatycznej Amazon inwestuje w tę energię, postrzegając to jako zasadniczy krok na drodze do zmniejszenia swojego śladu węglowego, a także zobowiązał się do całkowitego przejścia na energię odnawialną do 2025 roku. Na całym świecie spółka posiada 91 projektów energii odnawialnej o mocy ponad 2.900 MW, które mogą wytwarzać przeszło 7,5 MWh rocznie. Wśród projektów odnawialnych znajduje się 31 dużych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych oraz 60 instalacji zamontowanych na dachach centrów logistycznych i sortowni na całym świecie.